- Štítky blogu
Kratom: zázračná superpotravina, nebo nebezpečná droga?
Cítíte se unavení a pod psa? Pokud vás dlouhodobě trápí nedostatek energie a špatná nálada, možná už jste během svého pátrání po řešení narazili na takzvaný kratom – zázračnou bylinu, která vaše problémy může vyřešit jako mávnutím kouzelného proutku. Ovšem pozor. Stejně jako všechno ostatní, i kratom má svá ale.
Jedni kratom nazývají superpotravinou či superlékem, druzí před ním důrazně varují a upozorňují, že jde o nebezpečnou drogu. A pravdu mají vlastně všichni.
Vezměme to ale postupně. Co vlastně slovo kratom označuje?
Co je kratom?
Lístky stromu s latinským názvem Mitragyna speciosa znají v tropických deštných pralesech jihovýchodní Asie už po tisíciletí. Dorůstá až do výšky 25 metrů, a jak místní s oblibou zdůrazňují, bývá zelený po celý rok.
Právě v zelených lístcích kratomu spočívá i největší kouzlo této kontroverzní rostliny. Nachází se v nich totiž unikátní koktejl látek, kterým dominují jim dva silné alkaloidy. Ty dodávají kratomu podobné vlastnosti, jako mají opiáty. Zatímco takzvaný mitragnin funguje jako silné analgetikum, takzvaný 7-hydroxymitragynin účinně stimuluje mozkovou činnost.
Kratom a jeho účinky
Odborníci účinky kratomu přirovnávají k účinkům koky – zahání hlad, povzbuzuje člověka k delší a těžší práci, zlepšuje náladu a v závislosti na použité dávce dovede člověka stimulovat i uvolnit.
Kratom tak může ulevit od potíží, jako jsou bolesti, úzkosti a deprese, dlouhodobá únava, nedostatek soustředění nebo problémy s pamětí. Musíte ale vědět, jak na to. Účinky kratomu se totiž výrazně v liší v závislosti na dávkování.
Jak kratom dávkovat?
Kratom je v dostání v mnoha různých formách, internetové obchody ho obvykle nabízejí ve formě prášku, čaje nebo kapslí. Vždy je ale třeba pečlivě dodržovat doporučené informace týkající se dávkování – právě dávkování je totiž v případě kratomu a jeho účinků klíčové.
Malá dávka (1–5 gramů)
V takto nízké dávce kratom účinkuje jako silný stimulant. Zvyšuje množství energie i ostražitost, zlepšuje sebedůvěru a pomáhá s koncentrací. V takto nízkých dávkách po něm proto často sahají třeba studenti během zkouškového období.
Vyšší dávka (5–15 gramů)
Ve vyšších dávkách kratom účinkuje jako analgetikum. Tlumí bolest a přináší klid a pohodu. Může také pomáhat s některými zdravotními problémy, jako je například průjem nebo kašel.
Velmi vysoká dávka (víc než 15 gramů)
Pokud to s kratomem přeženete, bude mít silné sedativní účinky, které připomínají účinky opiátů. Pozor, v extrémních případech může způsobit i ztrátu vědomí. Mezi další projevy předávkování patří třeba svědění, sucho v ústech, třes, zvracení nebo halucinace.
Druhy kratomu
Dávkování je v případě kratomu klíčové, jeho účinky se ale mohou lišit i podle druhu.
Bílý kratom
Bílý kratom je oblíbený hlavně mezi těmi, kdo se potřebují soustředěně věnovat hluboké práci, působí totiž jako účinný nástroj k podpoře kreativity a zlepšení kognitivních funkcí. Oblíbili si ho proto například manažeři nebo studenti.
Žlutý kratom
Nabudit a dodat chybějící energii. Tak funguje žlutý kratom. U svých uživatelů kromě energie povzbuzuje i dobrou náladu a komunikativnost.
Červený kratom
Červený kratom je pravým opakem toho žlutého. Své uživatele zklidňuje, pomáhá při úzkostech a bolestech a skvěle se hodí k relaxaci.
Zelený kratom
Podporuje dobrou náladu i společenskost, nemá ale téměř žádné stimulační účinky. Jde tak o zajímavý kompromis mezi žlutou a zelenou variantou kratomu.
Je kratom legální?
V některých zemích světa je prodej kratomu zakázaný (například v Thajsku, Malajsii nebo v Polsku), v Česku je ale volně a legálně dostupný. Seženete ho především v internetových obchodech.